Гігантоклітинна пухлина. Клінічний випадок

22.12.2019

Це доброякісна м’якотканинна пухлина, що уражає переважно тіло нижньої щелепи у осіб жіночої статі. Більш докладно про патологію можна прочитати ТУТ.

Клінічний випадок

Пацієнтка, у віці 13 років звернулася в клініку щелепно-лицевої хірургії зі скаргами на наявність естетичного дефекту нижньої зони обличчя внаслідок наявності пухлиноподібного новоутворення у фронтальному і бічних відділах нижньої щелепи, більш вираженого справа, затруднене пережовування їжі в зв’язку з рухливістю нижніх зубів і больовими відчуттями, а також на оніміння нижньої губи, більш виражене справа.

З анамнезу: дані зміни вперше з’явилися близько 4 місяців тому у вигляді ущільнення. З плином часу відбувалося збільшення пухлиноподібного утворення, деформація нижньої щелепи і збільшення рухливості нижніх зубів. Больові відчуття в нижніх зубах і оніміння нижньої губи з часом посилювалися. Через 2 місяці після появи вищеописаних симптомів пацієнтка звернулася в стоматологічне відділення, далі була спрямована на консультацію в спеціалізовану клініку дитячої щелепно-лицьової хірургії.

Об’єктивно при зовнішньому огляді визначається порушення конфігурації обличчя за рахунок деформації нижньої щелепи по типу потовщення у фронтальному і бічних відділах, більш виражене справа. Підбородкова складка згладжена. Шкірні покриви над пухлиноподібним утворенням в кольорі не змінені, в складку збираються. При пальпації пухлиноподібне утворення щільної консистенції, безболісне. Положення підборіддя пряме, висота нижньої третини обличчя не змінена. Відкривання рота в повному обсязі, не утруднене, рухи нижньої щелепи плавні, зміщення нижньої щелепи при відкриванні рота відсутні. При пальпації правого і лівого скронево-нижньощелепних суглобів патологічних змін не визначається.

Підборіддя і нижньощелепні лімфатичні вузли справа і зліва збільшені до 10 мм, безболісні, рухливі, щільно-еластичні, не спаяні з навколишніми тканинами.

При огляді власне ротової порожнини перехідна складка в області нижньої щелепи згладжена. Візуалізується і пальпується пухлиноподібне утворення на кшталт потовщення (у вигляді здуття кістки) альвеолярної частини і тіла нижньої щелепи з вестибулярної і язикової сторін в проекції розташування 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 31, 32, 33, 34 зубів . При пальпації нижньощелепна кістка в цих ділянках з горбистою поверхнею, дифузно потовщена. Відмежувати пухлину від здорових ділянок клінічно не представляється можливим. При пальпації пухлини місцями (в проекції розташування 47, 46, 45, 44, 43, 42 зубів з вестибулярної і оральної сторін) визначається симптом «пергаментного хрускоту» або «хрускоту снігу», більш виражений з вестибулярної сторони. Слизова оболонка альвеолярної частини і тіла нижньої щелепи, що покриває пухлину, ціанотичного кольору, венозна мережа судин підслизового шару розширена. Зуби, що знаходяться в області кордонів пухлини, інтактні, розташовані з незначними, малопомітними діастемами, рухливість зубів I-II ступеня. В результаті електроодонтометрії визначається різке зниження електрозбудження пульпи 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 31, 32, 33, 34 зубів, перкусія даних зубів незначнобольова. Прикус фіксований, ортогнатичний.

osteoblastoklastoma-1
Мал.1. Результати рентгенологічного дослідження (комп’ютерна томографія з 3D-реконструкцією зображення). Площинний фронтальний зріз нижньої щелепи.
osteoblastoklastoma-2
Мал.2 Результати рентгенологічного дослідження (комп’ютерна томографія з 3D-реконструкцією зображення). Площинні зрізи нижньої щелепи, в проекції розташування пухлиноподібного утворення.

При аналізі рентгенограм визначається вогнище деструкції кісткової тканини альвеолярної частини і тіла нижньої щелепи овальної форми, на кшталт здуття кістки з крупноосередковим малюнком, витягнутий уздовж горизонтальної осі тіла нижньої щелепи, в проекції розташування 46, 45, 44, 43, 42, 41, 31, 32, 33, 34 зубів. Чіткість кордонів вогнища деструкції від неушкодженої кістки визначається не з усіх боків. Усередині вогнища відзначається наявність безлічі дрібних порожнин або пористих утворень більших розмірів, відокремлених один від одного кістковими перегородками різної товщини.

Кортикальний шар нерівномірно стоншений, хвилястий, місцями повністю резорбований і зруйнований. Корені 45, 44, 43, 42, 41, 31, 32, 33 зубів віялоподібно відхилені від центральної осі в обидві сторони від центру здуття.

Періодонтальні щілини у вищевказаних зубів не простежуються.

Нижньощелепний канал не візуалізується.

Діагноз: Остеобластокластома нижньої щелепи в проекції розташування 46, 45, 44, 43, 42, 41, 31, 32, 33, 34 зубів.

Лікування

На першому етапі хірургічного лікування, під комбінованою загальною анестезією, за допомогою внутрішньоротового доступу була проведена біопсія пухлини тіла нижньої щелепи праворуч в області 46, 45, 44, 43, 42 зубів.

На другому етапі хірургічного лікування виконана операція резекції нижньої щелепи з одномоментною пластикою аутокісткою.
osteoblastoklastoma-3
Мал. 3. Стан порожнини рота пацієнтки після лікування в положенні відкритого рота
osteoblastoklastoma-4
Рис. 4. Рентгенограма пацієнтки після лікування.

Опубліковано у Статті

Leave a Comment