Черепно-мозкова травма – це досить поширена патологія, яка полягає в механічному пошкодженні черепа і внутрішньочерепних утворень. Основна мета лікування черепно-мозкової травми – мінімізація вторинних ушкоджень головного мозку, так як первинні пошкодження не піддаються лікуванню. Складність і тривалість лікування ЧМТ залежить від локалізації, виду і поширеності ураження всіх структур черепа.
Мал.1 3D модель черепа на основі КТ пацієнта з великою черепно-мозковою травмою.
Одним з пізніх видів лікування черепно-мозкової травми є краніопластика – пластична операція, яка полягає в закритті дефектів кісток черепа і твердої мозкової оболонки. Вона виконується лише в тих випадках, коли пацієнт повністю стабільний, у нього немає внутрішньочерепної гіпертензії і відсутня інфекція.
Краніопластику виконують для усунення можливості повторної травми, усунення косметичного дефекту, запобігання посттравматичної епілепсії і лікворної гіпотензії. Особливу роль при плануванні краніопластики відводять комп’ютерній томографії, так як саме завдяки цьому виду діагностики стає можливим планування проведення оперативного втручання і реабілітації після нього.
Мал. 2 Комп’ютерна томографія черепа пацієнта з великою черепно-мозковою травмою.
Мал. 3 Моделювання відсутніх кісткових структур черепа на знімку комп’ютерної томографії.
Моделювання індивідуальних черепних імплантатів, використання 3D друку анатомічних моделей черепа і шаблонів для індивідуалізації імплантату при краніопластиці великих дефектів складної конфігурації дозволяє істотно скоротити час операційного акту і скоротити терміни перебування пацієнта в спеціалізованому відділенні.
Ми пропонуємо Вам ознайомитися з клінічним випадком черепно-мозкової травми з великими дефектами складної конфігурації, видаленням значної частини твердої оболонки черепа і подальшим плануванням краніопластики.
Мал. 4 3D модель черепу з реконструкцією на основі комп’ютерної томографії пацієнта з великою черепно-мозковою травмою.
Нашою лабораторією Central Laboratory diagnosis of the head було виконано моделювання індивідуальних черепних імплантатів з використанням надрукованих на спеціальному 3D-принтері анатомічних моделей черепа пацієнта на основі даних комп’ютерної томографії.
Рис.5 Надрукована на 3D принтері анатомічна модель черепа пацієнта з індивідуальним імплантом на основі даних комп’ютерної томографії. Зібраний вигляд.
Мал.6 Надрукована на 3D принтері анатомічна модель черепу пацієнта з індивідуальним імплантом на основі даних комп’ютерної томографії. Розібраний вигляд.
Даний процес допомогло хірургам врахувати анатомічні особливості пацієнта і спланувати хід операції тим самим значно скоротивши її тривалість.
Мал. 7. Планування краніопластики з використанням надрукованих на 3D принтері анатомічних моделей черепа пацієнта на основі даних комп’ютерної томографії.