Мезіоденс. Клінічний випадок

27.03.2015

Мезіоденс – це досить рідкісна патологія, яка представляє собою додатковий середній зуб між медіальними різцями. У більшості випадків форма мезіоденса кілочковидна і його верхня кромка практично ніколи не доходить до ріжучого краю медіальних різців.

У клінічній практиці надкомплектні зуби (чим по суті і є мезіоденс) вважаються аномалією і атавізмом. Велика частина сверхкомплектних зубів не прорізуються, залишаючись ратінованими, що може привести до таких ускладнень як:

  • ротація зубів в щелепі;
  • зміна локалізації зубів;
  • утворення діастеми;
  • утворення кіст;
  • відсутність прорізування інших зубів і ін.

У нашій лабораторії був діагностований цікавий рідкісний випадок мезіоденса.

Мезиоденс

Мал.1 Мультипланарна і 3D реконструкція верхньої щелепи з мезіоденсем за даними КПКТ.

По серединній лінії верхньої щелепи між центральними різцями визначається в поздовжньому вестибуло-оральному напрямку ретінований надкомплектний зуб (мезіоденс). Форма коронкової частини – зменшена в розмірі, конусоподібна; корінь – демонструє девіацію таким чином, що коронкова частина зуба розташована за коренями 12 і 11 зуба, корінь мезіоденс – огинає мезіальну поверхню кореня 11 зуба, апикальна третина мезіоденс – під вестибулярною кортикальною пластинкою в міжзубні проміжки 11-21 зубів, на рівні середньої третини коренів . Периодонтальна щілина добре візуалізується по всій довжині кореня мезіоденса.

У зв’язку з можливими ускладненнями надкомплектні зуби слід видаляти.

Leave a Comment