Ендоскопічна гайморотомія — це хірургічне втручання, спрямоване на усунення патологічного процесу в верхньощелепній пазусі. Найчастіше дану процедуру виконують у випадках запущеного гаймориту, коли вже консервативне лікування не допомагає.
На сьогоднішній день використовують три способи отримання доступу до верхньощелепної пазухи для подальшої її санації:
- через прокол передньої стінки гайморової пазухи;
- через середній носовий хід;
- через ороантральне сполучення.
Найменш травматичною і найбільш фізіологічною вважається ендоскопічна гайморотомія через середній носовий хід, яка проводитися за допомогою розширення природного анатомічного соустя.
Ми розглянемо ендоскопічну назальну гайморотомію у пацієнта з одонтогенним вехньощелепним синуситом справа, викликаним періодонтитом області 17 зуба.
На комп’ютерній томографії видно ознаки періодонтиту з кістковою деструкцією нижньої стінки верхньощелепної пазухи.
Операція виконувалася спільно отоларингологом і стоматологом. В ендоскопічній частині виконувалася лор лікарем, а стоматологом була виконана екстракція причинного зуба з одномоментною пластикою ороантрального сполучення.
Операція починається з резекції латеральної пластинки середньої раковини оскільки в даному випадку вона бульозно змінена. При цьому використовується ендоскоп 0 градусів.
Обов’язково зберігається медіальнаа пластинка середньої раковини. Після цього переходять до резекції гачковидного відростка використовуючи зворотній викусувач яким викусують нижній фрагмент гачковидного відростка.
Далі за допомогою зонда вивихують на себе верхній фрагмент гаччковидного відростка до місця прикріплення середньої раковини і резецирують його за допомогою щипців, вигнутих на 90 градусів.
Після цього переходять на ендоскоп 45 градусів для того, щоб мати можливість візуалізувати сполучення верхньощелепної пазухи. В даному клінічному випадку сполучення блоковано за рахунок тривалого запалення.
При відведенні нижнього відділу гачковидного відростка медіально виступає рясне гнійне виділення з пазухи.
Далі проводитися пальпація (зондування) соустя і розширення його до заду за допомогою викусуючих щипців. Після цього використовуються знову зворотні викусувачі для того щоб прибрати залишки нижнього фрагмента гачковидного відростка. Наперед розширення відбувається тільки за рахунок гачковидного відростка, при цьому сполучення не пошкоджується.
Тепер стало можливо візуалізувати просвіт пазухи, і на зображенні видно що вона заповнена гнійними виділеннями.
Далі акуратно розширюється соустя (можна за допомогою микродебридеру) для видалення залишків гачковидного відростка і фрагментів слизової оболонки. Вимивається пазуха за допомогою розчинів антисептиків. Проводитися це неодноразово для того щоб евакуювати гнійні виділення.
По закінченню видно, що пазуха повністю вільна від виділень і сполучення відкрито.
В кінці операції оглядають носоглотку та ніс за допомогою ендоскопа 0 градусів і встановлюють гемостатичну губку, що розсмоктується в середній носовий хід. Тампонада при цьому не потрібна.